Výpověď od zaměstnavatele
Hrozí vám zaměstnavatel výpovědí? Očekáváte v nejbližší době vyhazov z práce, nebo jste ho už dostali? Zaměstnavatel musí ve výpovědi uvést své důvody a ty musí být zcela pochopitelné pro zaměstnance. Jakmile budete znát důvod, můžete se v případech nespokojenosti s důvodem bránit u soudu podáním žaloby.
Výpověď ze zaměstnání
Zaměstnanec je povinen dodržovat právní předpisy, související s jeho prací. Také nesmí jednat v rozporu se zájmy svého zaměstnavatele. Důvody k výpovědi musí být oprávněné. Při porušení smlouvy nebo předpisů nemusíte ihned dostat výpověď. Dá se vše řešit osobním projednáním, výtkou písemně nebo žádostí o náhradu způsobené škody. Pokud se ale jedná o závažné porušení, je na místě výpověď. Pracovněprávní povinnosti upravuje sepsaná pracovní smlouva a také zákoník práce.
Výpovědi se často nevyhnete, pokud se zaměstnavatel rozhodl o zrušení několika pracovních míst. V dané lhůtě prostě budete muset skončit. Důvod ve výpovědi musí být daný. Jestliže nebudete s výpovědí souhlasit máte lhůtu dvou měsíců k podání žaloby na neplatnost rozvázání pracovního poměru. Jestliže budete trvat na svém zaměstnání a oznámíte to písemně zaměstnavateli z důvodu neplatnosti smlouvy, zaměstnavatel vám je povinen poskytovat náhradu smlouvy až do doby, než se situace vyřeší, nebo dojde k platnému ukončení pracovního vztahu. Zákon také hovoří o tom, že pokud došlo ke skončení pracovního poměru, získáte nárok na náhradu mzdy za 4 týdny nevyčerpané dovolené. Měli byste obdržet průměrný výdělek z hrubé mzdy za určené období – kalendářní čtvrtletí před zjišťováním. Zaměstnavatel musí dodržovat maximální týdenní dobu, což činí 40 hodin týdně. Jestliže rozdělí tuto dobu od pondělí do neděle, jedná dle zákoníku. Když víte, že vám nebude vyhovovat pracovat denně několik hodin, raději k němu nenastupujte.