Minimální mzda 2015



WerbeFabrik / Pixabay

Zajímá vás za jaké minimum můžete být zaměstnáni? Jedná se o nejnižší přístupnou částku jakou můžete obdržet během pracovněprávního vztahu a její základní práva a výši stanovuje zákoník práce. Může se tedy měnit a většinou dochází k jejímu zvyšování.

Minimální mzda se měnila a od 1. 8. 2015

Podle nařízení vlády č. 210/2013 Sb. se změnilo nařízení o minimální mzdě a s účinností od 1. srpna 2013 základní sazba minimální mzdy zvýšila. Zaměstnancům, kteří mají invalidní důchod bylo umožněno mít při jejich omezeném pracovním uplatnění sazbu min. mzdy na úrovni, která je pro tyto zaměstnance platná od 1. ledna 2013.

Minimální mzda značí nejnižší přípustnou výši odměny za práci v pracovněprávním vztahu.

Minimální mzda se týká všech zaměstnanců v pracovním poměru či v právním vztahu, kde byly podepsány dohody na práce prováděné mimo pracovní poměr. Jedná se konkrétně o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Je jedno, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou. Dokonce ani nezáleží na tom, jestli jde o souběžné pracovní poměry. Nárok na minimální mzdu vznikne v každém pracovním poměru či právním vztahu, kde byly založené dohody o práci.

Jaká je výše hrubé minimální mzdy? Základní sazba minimální mzdy je stanovena pro pracovní dobu na týden – na 40 hodin, činí 8 500 Kč za měsíc nebo 50,60 Kč za hodinu. Sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin u zaměstnance, který také bere invalidní důchod, činí sazba 8 000 Kč za měsíc či 48,10 Kč za hodinu.

V kolektivních smlouvách si lze dojednat vyšší minimální mzdu, než činí nařízení vlády.

Ostatní organizace podnikatelské sféry mají platnou vedle minimální mzdy nejnižší úroveň zaručené mzdy – pro 1. skupinu prací se rovná výši minimální mzdy.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..