Průvodní dopis k životopisuSierra_Graphic / Pixabay

Rady, jak napsat životopis jsou určitě důležité a není pochyb o tom, že pěkně vypadající životopis zvyšuje vaše šance u případných zaměstnavatelů. Nicméně životopis není to jediné, co by mělo mít vynikající úroveň. Hodně též záleží na průvodním dopise, ke kterému pak přiložíte nejen životopis, ale i jiné požadované doklady a dokumenty. Průvodní dopis je důležitou součástí životopisu. Co v něm budete uvádět? Zde napíšete,  kde chcete pracovat (jaká oblast vás zajímá) a o jakou konkrétní pozici se zajímáte.

Rovněž tady zmíníte zdroj, kde jste se o této volné pozici dozvěděli – může jít o internetové stránky firmy, inzerát na webu nebo v novinách, z místního zpravodaje, z rádia, apod. Do průvodního dopisu také patří, proč se ucházíte zrovna vy o tohle místo a proč se považujete za nejvhodnějšího kandidáta/kandidátku.

Průvodní dopis by rozhodně neměl být nijak dlouhý, stačí stručný úvod. Dbejte na zdvořilost a profesionálnost. V průvodním dopisu by neměly chybět informace typu vaše jméno, adresa, kontakt a vás. Dále nesmí chybět fakta o adresátovi – jméno, adresa, název společnosti, kam svůj životopis posíláte. Nezapomeňte napsat datum dne, kdy vše sepisujete, nebo kdy hodláte odeslat. Oslovení by mělo být dostatečně vážené – tedy oslovujte „Vážený pane“, „Vážená paní“ společně s příjmením oslovované osoby. Jestliže nepíšete konkrétní osobě, pište oslovení společnosti. Pokud odpovídáte na inzerát, uveďte referenční číslo či název pozice, o kterou máte zájem a ucházíte se o ni. Průvodní dopis bude vypadat lépe, když ho rozdělíte na tři části – samostatné odstavce.

První část bude obsahovat, proč píšete – např. reagování na inzerát, na doporučení jisté osoby, reakce na osobní schůzku apod. Druhý odstavec vám dává prostor k vyjádření, proč chcete pracovat právě pro vybranou firmu a co můžete nabídnout. Závěrečná část je určena pro žádost o spolupráci nebo případnou osobní schůzku.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..