Jak si vyjednat optimální plat?



marc87 / Pixabay

Současná doba je hnízdem, kde se rodí stále více nezaměstnaných. Mnozí zkoušejí i desítky pohovorů a neuspějí. Jakmile jim svitne naděje, že se konečně blýská na lepší časy, musí se potýkat s dalšími nesnadnými úkoly. Jistě to znáte také, jdete na pohovor a následně se dočkáte otázky: „A jaký plat byste si představoval za svou práci?“. Někteří ze sebe vysoukají rovnou nějakou sumu, druzí váhají a přemýšlejí, protože si nechtějí říct málo a ani moc, aby jim náhodou rovnou zaměstnavatel neřekl: „bohužel“.

Na začátku je třeba si uvědomit, že zaměstnavatel nehledá nové zaměstnance náhodou a skutečně je potřebujete. Vy zase potřebujete jeho, ale určitě se vám nebude pracovat lehce, když získáte příliš nízký plat a budete si říkat, že to už je lepší zůstat doma. Otázky ohledně platu jsou velmi citlivé, ale uvědomte si, že jde především o váš budoucí příjem, proto si stanovte minimální částku, za kterou jste ochotni dělat uvedený druh práce. Pozor! Svou představu o minimálním platu rozhodně nesdělujte a udržujte si ji v tajemství. Vždy je lepší spíše nasadit sumu a dohodnout se na kompromisu. Jakmile sdělíte minimální mzdu, dostanete ji a ani o korunu navíc.

Je pochopitelné, že byste měli vědět v jakém rozmezí se pohybují platy ve vašem oboru. Jinak si řeknete úplně nereálnou částku. Aktuální ceny za určité druhy zaměstnání získáte například pomocí webových stránek, kde se hledají zaměstnanci. Zaměstnavatelé zde uvádějí nástupní platy, což pro vás může být skvělým vodítkem. Rozhodující je také místo, kde hodláte pracovat. Větší města nabízí vyšší platové ohodnocení než menší.

Při vyjednávání výše platu se vždy tvařte mile, jen tak můžete mít úspěch. Žádný vztek a násilné prosazování vám ani trochu nepomůže.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..