Práce v důchodu
Je obecně známo, že důchodci mnohdy nemají mnoho peněz navíc, a tak se snaží si k důchodu přilepšit různými pracovními příležitostmi. Není proto divné, když se počet pracujících důchodců roku od roku stále zvyšuje. Práce v důchodu má právní rámec stejně jako každý jiný pracovní poměr. Zaměstnávání důchodců se v posledních letech výrazně vylepšilo.
Důchodci mohou zůstat ve standardním pracovním poměru, uzavřeném na dobu neurčitou i po obdržení důchodového výměru. Práce v důchodu má také standardní podání výpovědi z pracovního poměru. V roce 2013 došlo u pracujících důchodců ke snížení měsíčního čistého příjmu o 2070 Kč.
Výdělečně činní příjemci starobních důchodů už si nemohou od daně z příjmů odečítat základní slevu na poplatníka, což činí 24 840 Kč na rok. Tato opatření se dotýkají osob pobírajících starobní důchod – a to jak řádný, tak i předčasný a současně vykonávají výdělečnou činnost, podléhající dani z příjmu. Zákon však nechává možnost, jak se peněz nevzdat.
Podmínky jsou pro penzisty 2013 velice příznivé, protože se dá pracovat bez omezení a současně pobírat důchod. Lidé, kteří mají dobrý zdravotní stav k vykonávání práce, se mohou nechat zaměstnat i na smlouvu na dobu neurčitou, pobírat za svou práci plat a současně mít důchod. Někteří důchodci pokračují ve své práci i v důchodovém věku a pracují na „procenta“, kdy oddálí odchod do důchodu a dostanou vyšší penzi. Konkrétně se jedná o fakt, že za každých odpracovaných devadesát dní po dosažení důchodu se navyšuje procentní část důchodu o 1,5 %.
Důchodový věk se stále odsouvá, tudíž o práci mají zájem lidé ve stále vyšším věku. Předpokládá se, že trend se stále bude zvyšovat, protože dle ankety se lidé v předdůchodovém věku chystají pracovat i v důchodu. Pochopitelně to záleží na pracovních příležitostech. Určitě nebudou mít nouzi o práci osoby s odbornými znalostmi.