Ukončení pracovního poměru dohodou
Každý se může dostat do situace, kdy bude chtít ukončit dosavadní pracovní poměr. Ukončení pracovního poměru lze učinit i dohodou. Ukončení pracovního poměru dohodou se může uskutečnit i v době pracovní neschopnosti nebo těhotenství zaměstnance. Zákaz rozvázání pracovního poměru v ochranné době se vztahuje jenom na výpověď ze strany zaměstnavatele, ale ne ze strany zaměstnance.
Už podle názvu je zřejmé, že zde dojde k dohodnutí obou stran o ukončení zaměstnaneckého poměru. Smlouva o ukončení pracovního poměru dohodou obsahuje přesné datum, kdy dojde k opuštění pracoviště zaměstnancem. Klidně může dojít k ukončení práce už od druhého dne od předložení dohody. Ukončení pracovního poměru dohodou se podává písemnou formou. Důvod ukončení se uvádí pouze na žádost zaměstnance.
Zaměstnanci mají také po ukončení pracovního poměru dohodou nárok na tříměsíční odstupné. Pro získání odstupného musíte v dohodě zmínit, co bylo důvodem pro rozvázání pracovního poměru. Jestliže nebude dohoda obsahovat řádné zdůvodnění skončení pracovního poměru, dostane se zaměstnanec do složitější situace, když se bude zaměstnavatel zdráhat proplacení. Při neuvedení důvodu rozvázání pracovního poměru by bylo horší se domáhat odstupného.
Ukončení pracovního poměru dohodou je běžná varianta skončení pracovního poměru. V praxi jde o nejjednodušší způsob rozvázání pracovního poměru,a le přesto se při realizaci dělají různé zmatky, problémy, omyly. Ukončení pracovního poměru může být navrženo ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele. Zákoník práce umožňuje svobodný souhlas obou stran při rozvázání pracovního poměru. V případě dohody lze pracovní poměr ukončit ve sjednaný den. Bez písemné dohody je však dohoda neplatná. Uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru nebude realizováno, pokud osoba, které je návrh předložen odmítne či na něj nebude vůbec reagovat.