Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)stevepb / Pixabay

Shánění zaměstnání je v současnosti velmi častým jevem a během svých let, kdy pracujete, se můžete setkat nejen s klasickými pracovními smlouvami, ale i jinými druhy. Budou  pro vás výhodné? Předem si dobře promyslete, jestli vám uvedené smlouvy a dohody vyhovují, protože mají jistá pravidla.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je prezentována také pod zkratkou DPČ. Jedná se o práci, která svým rozsahem není větší než průměrná polovina stanovené pracovní doby na týden – to znamená 20 hodin. Průměr je posuzován po celou dobu platnosti dohody o pracovní činnosti, nejdéle ale musí jít o 52 týdnů, čili jeden rok. V DPČ jsou konkrétně uvedeny sjednané práce. Nesmí chybět ani uvedený rozsah pracovní doby a čas, na který se smlouva uzavírá. Sjednaná doba může být určitá nebo neurčitá.

Ukončení DPČ

Jestliže budete chtít ukončit DPČ, stane se tak na základě sjednané dohody – dle způsobu práce nebo po uplynutí sjednané doby. K ukončení dojde i na základě písemné dohody účastníků ke sjednanému dni. Z jedné strany lze DPČ vypovědět a zrušit i bez udání důvodu, v tomto případě se jedná o patnáctidenní výpovědní lhůtu. Okamžité zrušení nastává v případech, kdy se ruší pracovní poměr.

Co pro vás znamená DPČ

Pokud je vaše odměna vyšší než 2 500 Kč měsíčně, musíte platit zdravotní, sociální a nemocenské pojištění. Dovolenou si musíte doslovně sjednat, jinak na ni nemáte žádný nárok. Ani odstupné vám nenáleží, pokud si ho nesjednáte ve smlouvě. Pracovní doba je flexibilní , jen s omezením na nepřesáhnutí dvanácti hodin během 24 po sobě jsoucích hodin. U DPČ neplatí klasické možnosti o ukončení pracovního poměru, nic však nebrání jejich sjednání. Výše odměny nesmí být nižší než je stanovená minimální mzda, jinak není výše odměny nijak omezena a záleží na vzájemné dohodě.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..