Co je dohoda o provedení práce?Co je dohoda o provedení práce?

jarmoluk / Pixabay

Shánění práce je spojeno i s různými pracovními smlouvami. Jsou pro vás výhodné a o co vlastně jde? Dostat můžete klasickou smlouvu na celý úvazek, ale zaměstnavatel může mít zájem jenom o několik hodin ročně a v tomto případě se můžete setkat s dohodou o provedení práce, tzv. DPP.

Uzavření DPP

Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně a pokud se zaměstnavatel zdráhá, je lepší si najít jinou práci, protože to pro vás nemusí být vůbec výhodné a také byste nemuseli obdržet domluvenou částku za odvedenou práci. Smlouva se sepisuje mezi dvěma subjekty. Může se jednat o dvě firmy, o umělce a firmu, o pracujícího a firmu apod. Jedná se o typ pracovního poměru se svými specifiky. Základním požadavkem je podle současných zákonů rozsah práce  150 hodin, což je maximum na DPP za rok.

Tato smlouva nepodléhá odvádění zdravotního a sociálního pojištění. Sice můžete jásat, že se vyhnete dovádění z částek ze svých příjmů, ale počítejte také s faktem, že se vám tato práce nezapočítává do odpracovaných let do důchodu. Co odvádět musíte, jsou daně. Momentálně se odvádí patnáct procent.

Nebojte se ozvat

Pokud vám zaměstnavatel předloží smlouvu DPP, pořádně si ji přečtěte a vzneste bez obav své připomínky. V případě, že jsou některé pasáže nevyhovující, zažádejte o jejich změnu. Zaměstnavatel vám může vyhovět a nemusí. Záleží na vás, zda podepíšete nevýhodnou smlouvu nebo výhodnou.v případě zamítnutí máte stále ještě možnost spolupracovat formou smlouvy o dílo, na fakturu jako umělecké dílo a tak podobně.

DPP je druhem smlouvy, při které nemáte nárok na dovolenou a ani na nemocenskou. Nemusíte se trápit žádnými výpovědními lhůtami, protože ukončení je velmi rychlé. Zrovna tak neočekávejte žádné odstupné.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..