Životopis – motivační dopisNedílnou součástí každého životopisu by měl být i motivační nebo průvodní dopis. V česku se na něj velmi často zapomíná, ale v zahraničí se jedná o běžnou přílohu pro životopis. Jak tedy napsat motivační nebo průvodní dopis pro životopis a na co si dát při psaní pozor?

Motivační dopis pro životopis

Správně napsaný životopis by měl obsahovat i motivační dopis

Správně napsaný životopis by měl obsahovat i motivační dopis

Motivační dopis nebo také průvodní dopis byste si měli připravit a posílat jej vždy společně s životopisem. Tak jako pro životopis, tak i pro motivační dopis platí, že by měl být napsán na míru pro konkrétní místo. U motivačního dopisu je to obzvláště důležité. Právě tady totiž můžete popsat, proč se ucházíte právě o toto místo a současně zde můžete lépe vyzdvihnout své kvality.

Zatímco u životopisu, který musí mít především formu strukturovaného životopisu, nemáte příliš prostoru pro to, abyste popsali svoje dobré stránky, strukturovaný životopis by měl obsahovat především holá fakta. Motivační dopis vám dává prostor pro to, abyste napsali v čem opravdu dobří, v čem byste mohli být pro svého zaměstnavatele přínosem, jaké jsou vaše silné stránky.

Proč není motivační dopis jen zbytečný kus papíru?

Tím že napíšete správný motivační dopis, můžete velmi zvýšit své šance na získání nového místa. Věřte, že každý zaměstnavatel dá přednost uchazeči, který na něj bude působit aktivním a sebevědomým dojmem, před uchazečem který na první pohled vypadá jen na to, že shání jakoukoliv práci, aby měl na nájem a jídlo. I když to třeba není vaše vysněná práce, váš motivační dopis by měl říkat něco jiného.

Před tím než začnete psát motivační dopis, zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, jak by asi měl vypadat ideální uchazeč o danou práci. Zkuste se vžít do role svého budoucího šéfa a zapřemýšlejte nad tím jakých vlastností a schopností by si asi tak mohl nejvíce ocenit. A pak svůj motivační dopis napište tak abyste popsali právě tyto znalosti a schopnosti. Určitě si ale nesmíte vymýšlet. Pište ale svůj motivační dopis tak abyste zodpověděli všechny případné otázky, které b y jste vy sami na uchazeče o práci měli.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..